نمونه کارهای معرق

* لطفا برای نگه داشتن اسلایدشو و مشاهده دقیق ترعکس ها، موس خود را روی عکس مورد نمایش نگه دارید

ابعاد: 50*40 / زمینه: تمام چوب از چوبهای جنگلی / پرداخت نهایی: تمام پلی استر مات ابعاد:55*45 / زمینه: رنگ مشکی مات ساخته شده از چوبهای جنگلی / پرداخت نهایی: تمام پلی استر مات ابعاد: 30*40 / زمینه: تمام چوب از چوبهای جنگلی و طبیعی / پرداخت نهایی: تمام پلی استر براق ابعاد: 50*40 / زمینه: تمام چوب از چوبهای جنگلی / پرداخت نهایی: تمام پلی استر مات ابعاد: 35*25 / زمینه: تمام چوب راش و روسی سه لایه / پرداخت نهایی: سیلر و کیلر شده ابعاد: 50*40 / زمینه: تمام چوب از چوبهای جنگلی / پرداخت نهایی: تمام پلی استر مات ابعاد: 60*40 / زمینه: تمام چوب از چوبهای جنگلی / پرداخت نهایی: تمام پلی استر مات ابعاد: 100*40 / زمینه: تمام چوب تفکیک رنگ از چوبهای جنگلی / پرداخت نهایی: تمام پلی استر مات ابعاد: 30*60 / زمینه: تمام چوب تفکیک رنگ از چوبهای جنگلی / پرداخت نهایی: تمام پلی استر مات ابعاد: 40*60 / زمینه: تمام چوب تفکیک رنگ از چوبهای جنگلی / پرداخت نهایی: تمام پلی استر مات ابعاد: 40*60 / زمینه: تمام چوب تفکیک رنگ از چوبهای جنگلی / پرداخت نهایی: تمام پلی استر مات ابعاد: 50*60 / زمینه: تمام چوب تفکیک رنگ از چوبهای جنگلی / پرداخت نهایی: تمام پلی استر مات ابعاد: 40*60 / زمینه: تمام چوب تفکیک رنگ از چوبهای جنگلی / پرداخت نهایی: تمام پلی استر مات ابعاد: 40*70 / زمینه: تمام چوب تفکیک رنگ از چوبهای جنگلی / پرداخت نهایی: تمام پلی استر مات ابعاد: 40*60 / زمینه: تمام چوب تفکیک رنگ از چوبهای جنگلی ابعاد: 30*50 / زمینه: تمام چوب تفکیک رنگ از چوبهای جنگلی

زمینه: تمام چوب مات ساخته شده از چوبهای جنگلی

زمینه: تمام چوب مات ساخته شده از چوبهای جنگلی

زمینه: تمام چوب مات ساخته شده از چوبهای جنگلی

 

زمینه: تمام چوب مات ساخته شده از چوبهای جنگلی

پرنده

تاریخچه معرق

تاریخچه ی هنر معرق کاری

مروری بر هنر معرق کاری و سرگذشت آن...

معنی لغوی معرق هر چیز رگه دار است ولی مفهوم آن درهنر، ایجاد نقش ها و طرح های زیبایی است که از دوربری و تلفیق چوب های رنگی روی زمینه ای از چوب یا پلی استر سیاه شکل می گیرد. تاریخ پیدایش این هنر به درستی مشخص نیست ولی از تطبیق آن با هنر کاشی کاری، بدون شک رابطه این دو هنر را درمی یابیم . برای آشنایی با ریشه ی این هنر، صحبت از تاریخ تکوین به میان می آید و به عنوان مقدمه می توان از گنبد سرخ مراغه که در زمان ایلخانیان ساخته شده است، یاد کرد ، این گنبد نوع بسیار ساده ی کاشی کاری بدین سبک است. کاشی کاری معرق در دوران مغول نیز به همین منوال بود و تداول آن در عصر صفوی به اوج شکوفایی خود رسید و آثار ارزنده ای در هنر کاشی کاری پدید آمد. این شکوفایی در زمان افاغنه و زندیه رو به افول نهاد. در دوران قاجاریه نیز کاشی کاری معرق، تقلیدی ناقص از آثار گذشتگان بود. تا این دوران نقش هایی که در کاشی کاری معرق به کار برده می شد نقش ها ی اسلیمی بود. اما با سفر عده ای از هنرمندان به اروپا و گرایش آنان به هنر و فرهنگ اروپایی، تغییرات و دگرگونی های بسیاری در نقشهای کاشی کاری به عمل آمد و از آن پس طرح انسان و دیگر اشکال مانند اسلحه جنگی در هنر کاشی کاری دوران قاجاریه نمایان شد. یکی از نمونه های قدیمی موجود آمیزه ی این دو هنر، دری قدیمی و بزرگ، متعلق به عصر قاجاریه است که در ضلع شمال غربی محوطه وزارت آموزش و پرورش فعلی قرار دارد. ارتفاع این ساختمان در حدود چهار و نیم متر و عرض آن سه متر است . سابقه ی معرق کاری و آموزش آن در اداره کل هنرهای سنتی به سال 1309 ه. ش برمی گردد. از سال 1360 به استناد موافقتنامه معاونت فرهنگی وقت، واحد آموزش مستقلی برای تعلیم هنرهای سنتی آغاز به کارکرد و سرانجام در سال 1362 تأسیس رسمی اداره آموزش این اداره کل، برای عموم مشتاقان به فراگیری هنرهای سنتی، سرآغاز نوینی بر تداوم این هنرها شد و در کنارآن کارگاه منبت و معرق به سرپرستی استاد سید کمال میرطیبی همچنان به فعالیت های هنری خود ادامه داد.

اساتید هنر معرق کاری

در طی سالیان، معرق همپای حرکت زمان پیشرفت کرد و تحولات و نوآوری های مختلفی در آن پدیدار شد. برای آشنایی با مسیر حرکت این هنر، باید به اولین کارگاه منبت و معرق اشاره کرد که در سال 1310 تحت سرپرستی استاد احمد امامی، تأسیس شد باید اشاره کرد و همچنین از اساتید متقدمی چون پرویز زابلی، عباس شه میرزادی، علی و خلیل امامی ، و احمد رعنا یاد کرد. ابتدا اهم فعالیت آن کارگاه، منبت کاری بود و به تدریج در کنار آن هنر معرق نیز پای گرفت. این هنر در آغاز برای تزئین سطح میز، بوفه، در و تکیه گاه صندلی به کار برده می شد، و تنها نقش های اسلیمی یا گره یا پنج رنگ محدود چوب های آبنوس، فوفل، گلابی، سنجد و توت مورد استفاده قرار می گرفت و گاه برای تنوع، از برش های خاتم برای اشباع نقش ها استفاده می کردند. رنگ خاتم ها به همان پنج رنگ فوق الذکر محدود بود و به خاتم چوبی شهرت داشت. در آن ایام، شیوه معرق کاری در مقایسه با روش امروزی بسیار متفاوت بود و بیشتر به روش معرق هندی اجرا می شد. بدین طریق که هنرمندان ابتدا به وسیله کارد مخصوص منبت، محل قرار گرفتن نقش ها را روی شیء مورد نظر مطابق طرح می کندند و سپس نقش ها را از چوب های رنگی به وسیله ی مته ای که اختصاص به تعمیر چینی داشت و سوهان های مخصوص و ارّه ای به نام چکی، دوربُری می کردند و در محل مقرر قرار می دادند.

برخی از تحولات هنر معرق :

نمایش بُعد از طریق فضاسازی، که تحولی در ترکیب بندی های سطح گذاشته است. (تابلو بزم درویشان).
استفاده از فلزات و سنگ (تابلو گلدان گل و زنان عشایر)
نمایش نقش در دو سطح (دو پلانه)
نشان دادن عمق با استفاده از پلی استر (تابلو عقاب)

چوب معرق

در زیر می توانید نمونه چوبهای معرق را مشاهده نمایید


زردآلو روشن

زرشک رگه دار

آبنوس محلی

 


افرا خاکستری

افرا روشن

افرا تیره

 


اقاقیا

اقاقیا سبز

آزاد

 


آزاد تیره

بادام

چوب کنس

گردو تیره

گردو تیره رگه دار

ممرز

نارنج

اکالیپتوس

عناب محلی

عناب نارنجی

راش باخته

سنجد

سرخدار

صنوبر سفید

شمشاد

زردآلو
در حال بارگذاری...
در حال بارگذاری...